JAK VYBRAT TENISOVOU RAKETU

S důvěru se při výběru obraťte na kteréhokoli trenéra naší školy, rád Vám poradí , která tenisová raketa je pro Vaše dítko vhodná. Rádi Vám raketu, boty i oblečení  objednáme za výhodnějších podmínek Naši závodní hráči od mladších žáků až po dospělé hrají převážně sde značkami Yonex, Babolat  a Head, kteří jsou zároveň smluvními  partnery klubu.

Je pravdou, že tenisových raket je na našem trhu nepřeberné množství. Jak si ale správně vybrat jednu jedinou raketu, aby dlouho a dobře sloužila? Držte se následujících parametrů a určitě nešlápnete vedle.

Dětské tenisové rakety

Pokud se vaše dítě nadchlo pro tenis, ale vy sami si nejste jisti, zda u něj vydrží, můžete svému potomkovi pro začátek koupit levnější variantu rakety. Nejlevnější dětské tenisové rakety seženete už zhruba za 500 Kč.

Pro malé začátečníky jsou vhodné rakety hliníkové či kompozitové - ty se skládají z více prvků.

Pokročilejší děti jistě ocení komfort grafitových raket, které jsou k dostání již od pětadvaceti palců. Vedle skutečnosti, že grafitové rakety vypadají dospěle, nezatěžují dětskou ruku otřesy.

Nejdůležitějším kritériem pro výběr dětské rakety je samotná výška dítěte. Podle ní snadno určíte ideální velikost nástroje.

Výška dítěte v cm Velikost rakety v palcích Délka rakety v mm
do 100 19 485
101-114 21 540
115-127 23 580
128-142 25 640
143 a více 26 660

Jestliže už u svého tříletého dítěte víte, že byste chtěli, aby se věnovalo tenisu, existují rakety i pro ně. Sedmnáctipalcová raketa sice nepatří k nejprodávanějším, ale určitě se dá sehnat. Právě ona je vhodná pro děti s výškou okolo 80 cm.

Dětské rakety jsou vyráběny z různých kombinací levnějších materiálů (většinou titan a hliník), proto jsou lehké, levné a odolné.

Juniorské tenisové rakety

Zatímco pro děti do výšky 135 cm jsou k dispozici zejména rakety s hliníkovými rámy, od výšky 135 cm dítěte již na základě výše uvedené tabulky seženete ideální velikost s grafitovým rámem. Dítě, které měří více než 150 cm, už může používat dospělou raketu s odlehčeným rámem. Ideální váha je kolem 255 g.

Výběr podle pokročilosti

Začátečník

 • Nehraje tenis
 • Nemá rychlé reakce
 • Rychle se unaví
 • Nemá žádnou techniku hry

Pokud byste souhlasně kývli alespoň na tři body z výše uvedených, pak jste tenisoví začátečníci, pro které je vhodná lehká raketa s větší hlavou. Ideální vyvážení takové rakety směřuje buď do rukojeti, případně na střed.

Vhodně zvolená tenisová raketa hned od začátku vás ušetří přetíženého zápěstí nebo tenisového lokte.

Pokročilý hráč

 • Příležitostně hraje tenis
 • Má dobrou fyzickou kondici
 • Méně se unaví
 • Má povědomí o technice

Pokročilejší hráči preferují těžší rakety, které tlumí vibrace, zároveň jsou stabilnější a údernější. Hlava nástroje je menší - odborně řečeno midplus. Vyvážení se pak centruje na střed, případně lehce do hlavy.

Závodní hráč

 • Zkušený hráč
 • Ovládá techniku a plně kontroluje míč
 • Má velmi rychlé reakce

Závodní hráči požívají rakety, jejichž tíha je 300-360 g a obecně preferují velikost hlavy midsize, maximálně midplus. Vyvážení si profi hráči dokážou vybrat sami dle stylu své hry.

zpět nahoru ↑

Hlavní parametry

Tenisovou raketu sice rozdělujeme pouze na hlavu (odpalovací plocha rakety), krček (střední část) a rukojeť (neboli grip), ale hlavních parametrů, na které se při výběru musíte soustředit, je hned několik.

Velikost hlavy

Velikost hlavy neboli vypletené části rakety dělíme celkem do čtyř skupin:

Označení velikosti Velikost v cm2 Vhodná pro
Super oversize více než 741 začátečníky a občasné hráče
Oversize 691-740 začátečníky a občasné hráče
Midplus 601-690 středně pokročilí hráči
Midsize méně než 600 závodní a turnajoví hráči

Občas se uvádí také malá hlava, jejíž velikost je kolem 585 cm2 a kterou využívají hlavně profesionální hráči na kurtech ve Wimbledonu.

Optimální bod trefení neboli sweetspot je samozřejmě u rakety s největší hlavou. Profi hráči ji ale nevyužívají, jelikož je méně kontrolovatelná. V zásadě platí, že čím menší hlava rakety, tím přesnější hra.

Hmotnost

Nikdy nezapomínejte, že váha rakety je udávaná bez výpletu. Jestliže váha rakety je 270 g, její celková hmotnost bude kolem 290 g. Musíte totiž myslet na 12-15g výplet, omotávku i tlumítko.

Označení rakety Váha v g Vhodné pro
Lehké rakety 220-280 ženy, začátečníky, juniory a mírně pokročilé hráče
Středně těžké rakety 280-310 pokročilé hráče
Těžké rakety více než 310 profihráče

Pokud se rozhodnete přejít na nový model rakety, který bude zároveň těžší, mějte na paměti, že ideální navýšení váhy by se mělo pohybovat něco mezi 10-15 g. Samozřejmě opět platí, že čím vyšší váha, tím je vyšší švihová hmotnost = swingweight, jež přispívá k vyšší rychlosti odpáleného míčku.

Vyvážení tenisové rakety

Na rozdíl od hmotnosti je balanční bod uváděn s výpletem. Měří se od konce gripu ke středu rakety.

Vyvážení Délka v cm Vhodné pro
Do hlavy více než 33,5 začínající a mírně pokročilé hráče
Na střed 32,5-33,5 pokročilé hráče
Do rukojeti méně než 32,5 profihráče

Čím je raketa lehčí, tím více je vyvážení orientováno do hlavy a naopak. Větší váha v hlavě dává hodně síly do úderu, ale nedopřeje vám téměř žádnou kontrolu. Vyvážení v rukojeti je preferováno hlavně profesionálními hráči zejména proto, že mají při hře absolutní kontrolu nad míčkem.

Délka

Délka bývá standardně uváděna v cm, případně mm, méně často v palcích.

Označení délky Délka v cm Vhodné pro

Krátká 68 děti, juniory

Standardní 68,5 většinu hráčů

Prodloužená do 71,5 vysoké hráče

Běžná délka rakety je preferovaná jak výrobci, tak hráči. Zejména vysocí hráči pak preferují delší rakety, které jim umožní větší zesílení úderu a lepší koordinaci pohybu. Prodloužené rakety také slibují vyšší pákový efekt, čímž se zesílí intenzita podání. Maximální možná délka rakety je 73,7 cm.

Výplet tenisové rakety

Nejtypičtějším vzorem pro výplet rakety je 16 x 19 strun, tedy 16 dlouhých řad a 19 krátkých. Samozřejmě ale existuje několik dalších možností.

Hustota výpletu Vlastnosti
16 x 18 Poměrně velká síla a rotace, malá životnost výpletu.
19 x 19 Nejčastěji používaný; optimální bod trefení a větší zrychlení míče.
16 x 20 Málo časté.
18 x 19 Málo časté.
18 x 20 Maximální kontrola míčku a dlouhá životnost výpletu.

Jak vyplést raketu a nepoplést to?

Výpletové materiály:

 • nylon - nejobvyklejší výpletový materiál,
 • přírodní střívko - nejlepší, ale nákladná volba,
 • polyester - pevná struna, která se však nehodí pro začátečníky,
 • kevlar - velmi tuhý, ale zároveň nejodolnější materiál.

Průměr výpletu - struny, ať už jsou z jakéhokoli materiálu, jsou většinou o průměru 1-1,5 mm. Čím větší průměr zvolíte, tím více vydrží, ale bude méně pružný.

Vypnutí strun - obecně platí, že čím pokročilejší hráč, tím tvrdší výplet. Každá raketa však má své doporučené pnutí tak, aby ideálně sloužila svému účelu.

Vyplétání tenisových raket

Nebojte se, tohle se vás netýká. Alespoň ne přímo. Přestože je váha rakety počítána bez výpletu, vypletení je při prodeji zajištěno. Většinou se tak stačí zaměřit pouze na to, z jakého materiálu se výplet skládá a jak silné je jeho finální pnutí.

Samotné vyplétání se nedělá ručně, nýbrž na speciálním vyplétacím stroji, který přesně odhadne sílu vypnutí vzhledem k materiálu výpletu i rakety, určí počet řad apod.

Velikost gripu

Ano, ani velikost gripu neboli rukojeti nesmíte při výběru podceňovat, jedině tak se totiž vyvarujete problémům s lokty, rameny i zápěstími. Jakmile vezmete raketu do ruky, měl by vám zůstat prostor mezi koncem prstů a začátkem dlaně ideálně na tloušťku ukazováčku.

Velikost rukojeti se uvádí buď v milimetrech, evropských velikostech, případně v palcích.

Velikost v mm Evropská velikost Velikost v palcích Vhodné pro
100-102 L0 4 juniory, ženy s malou rukou
103-105 L1 4 1/8 juniory, ženy s malou rukou
106-108 L2 4 1/4 ženy, muže s malou rukou
109-111 L3 4 3/8 muže, ženy s velkou rukou
112-114 L4 4 1/2 muže s větší rukou
115-117 L5 4 5/8 muže s velkou rukou

Velkou výhodou u dětských raket je to, že jejich gripy jsou přímo úměrné velikosti rakety. Pokud tak vyberete vhodnou velikost, měla by s rukojetí vždy korespondovat.

Tvrdost rámu tenisové rakety

Je vždy měřena v jednotkách RA (ty se zaměřují na strukturu povrchu).

Tvrdost rámu Vlastnosti
RA 50-60 Flexibilní rámy, lepší herní cit
RA 60-70 Pevné rámy pro větší výkon
RA více než 70 Velmi tuhé rámy pro perfektní výkon

Šířka rámu

Poslední parametr, který v našem výčtu uvádíme, není až tak podstatný. Jedná se o šířku rámu, která je uváděná buď v cm či mm.

Šířka rámu se pohybuje od 17 mm až po 30 mm. Výhodou širšího profilu je jeho síla, avšak za cenu menší kontroly. Opět platí, že čím menší rám, tím profesionálnější hra

LTC Houštka - tenisový klub